Généalogie/Cirilla

De Sorceleur Wiki
Aller à : navigation, rechercher

Transcription[modifier | modifier le wikicode]

Cirilla

http://web.archive.org/web/20000418190405/http://sapkowski.fantasy.art.pl/wc/ciri/ciri.html.po

CIRI (Cirilla Fiona Elen Riannon) urodziła się na Wyspach Skellige jako córka PAVETTY z Cintry i DUNY'EGO "Jeża".
"Córka PAVETTY, CIRILLA. CIRI, szalejšcy po królewskim burgu wcielony diabełek. Dla niektórych oczko w głowie, zwłaszcza dla starszych, bo tak przypominała CALANTHE, gdy ta była dzieckiem. Dla innych - odmieniec, córka potwornego Jeża, do której roœcił sobie nadto prawa jakiœ wiedŸmin ."
― ("Czas pogardy", rozdz.1)


CIRI nigdy (w œwiecie realnym) nie wyszła za mšż, mało jednak kto wie, że była ni mniej ni więcej tylko trzykrotnie zaręczona. Tuż po urodzeniu dziewczynki królowa CALANTHE zaczęła snuć plany wydania CIRI za Windhalma księcia Attre (tego samego, który chodził kiedyœ w konkury do PAVETTY, matki Ciri - vide "Kwestia ceny"). Chodziło o mocniejsze zwišzanie z Cintrš strategicznie położonego księstwa Attre. Do formalnych zaręczyn doszło gdy CIRI miała 6 lat, a Windhalm 20. Cztery lata póŸniej CALANTHE (pod wpływem PAVETTY) zerwała zaręczyny. Po œmierci PAVETTY CALANTHE zaręczyła CIRI z królewiczem Kistrinem , synem króla Ervylla z Verden . Zaręczyny zostały zerwane po słynnej aferze z ucieczkš CIRI do Lasu Brokilon .
Po raz trzeci - oficjalnie - CIRI została zaręczona z królewiczem RADOWIDEM, synem VIZIMIRA , króla Redanii . CIRI miała niecałe 12 lat, RADOWID 9. Król VIZMIR zerwał te zaręczyny po pół roku - a CIRI i RADOWID nigdy nie mieli okazji nawet porozmawiać.
Na krótko przed zaręczynami z redańskim RADOWIDEM dwunastoletnia CIRI samowolnie "zaręczyła" się z Hjalmarem , synem Cracha an Craite , jarla Skellige. Afera ta opisana jest w "Wieży Jaskółki", rozdz. 9.
Dodać należy ponadto, że w wieku lat 10 CIRI była œmiertelnie zakochana w Olafie Stigvasonie, słynnym wojowniku ze Skellige. Olaf miał 35 lat, był żonaty i miał dzieci starsze od CIRI. Miłoœć była zatem beznadziejna i zrozpaczona Ciri podjęła próbę samobójczš: postanowiła się utopić. Zbyt długo czekała jednak na sprzyjajšcš pogodę i przeszło jej.